Hasan KARAL
Hasan KARAL
AK PARTİ 24. 25. 26. DÖNEM RİZE MİLLETVEKİLİ
TWİTTER HESABIMIZ

Hasan Karal’dan Önemli Açıklamalar

Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER » Hasan Karal’dan Önemli Açıklamalar

Hasan Karal’dan Önemli Açıklamalar

 

Rize Milletvekili Hasan Karal; Rize’de ki tüm kamu yatırımlarının önündeki an büyük engelin, maliyetlerin yüksek olduğu, bunun yanında istimlak ücretlerinin proje bedellerinin nerede ise üç katına çıktığını söyledi. 

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal: Hiçbir zaman kavga siyaseti içine girmediklerini Rize’de Eser siyaseti yaptıklarını ve 15 yılda Rize’de 5 katrilyon 189 Milyon ulaştırma da yatırım yapıldığını söyledi.  

Rize Öğretmen evinde Gazeteciler ile sabah kahvaltısında bir araya gelen AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal Rize’de biten veya inşaatı devam eden yaklaşık 30 proje hakkında  bilgiler verdi. 

Milletvekili Karal konuşmasında;  Turizm, Havaalanı, Gündoğdu ve bazı ilçelerimize Doğalgaz, Rize'mizin merkezindeki Tabiat Parkı (Isırlık), Dosma –Salarha arasındaki yol, Güney çevre yolu ve bağlantıları, Eski Orta Caminin taşınması, Hamam deresinin çift şeritli yola dönüştürülmesi, AVM Projesi ve bağlantı yolları, Salarha tünelinin şehir içi çıkışı ve Dalyan Kavşağı Projesi, Tıp Fakültesi Kavşağı, Ayder Yaylası'nın Dönüşüm Projesi, Sanayi sitesinin taşınması, Dere üstlerinin açılması, RTEÜ’nin önünün denize kadar dolgu yapılması (Batı Park) Diş fakültemizin tamamlanması, Rize’de Şehir Hastanesinin yapılması gibi pek çok konuya yer verdi.

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal Rize’yi daha çağdaş, yaşanılabilir bir kent haline getirmek için çalıştıklarını belirterek “ Biz kavga siyaseti değil Eser siyaseti yapıyoruz. Rize’ye neler katabiliriz? Neler yapabiliriz?  Bizler bunun peşindeyiz ve bunun takipçisiyiz. Artık Rize kabuğunu kırdı. Rize her alanda Dünya standartlarını yakalamaya çalışıyor” dedi. 

 

OVİT DEV PROJEYDİ.  DOĞALGAZ HIZLANDIRILACAK.

Yüz yılı aşkın süredir hayal olan Ovit Tüneli'nde ışık görüntüsünü yakaladıklarını belirten Karal “ Şimdi elektrik donanımı ve iç çalışmalar başladı, gelecek yıl tünel hizmete girecek, artık bunu geçtik. Havalimanı ihalesi yapıldı. Ocak ayında Pazar – Çayeli arasında yapılacak Hava limanına ilk taşlar dökülmeye başlanacak. Gündoğdu Taşlidere ve Engindere mahalleleri doğal gaza kavuştu. Şimdi ise büyük ilçelerimiz olan Çayeli- Pazar- Ardeşen ve Fındıklı ilçelerimize doğalgaz ile buluşturmak istiyoruz. Karayolları ağını kullanacağımızdan bu konuda anlaşma sağlanmalı, bunun çalışmaları yapılıyor” dedi. 

 

 TABİAT PARKI DEVAM EDİYOR.

Isırlık mevkiinde inşaatı süren Doğal park çalışmalarının devam ettiğini belirten Karal “ Buraya en önemli sorun yol sorunuydu ve Dosma mahallesinden buraya 2 kilometrelik yol ihalesi yapıldı, Ayrıca bu yol güzergahında yayalar için yürüyüş yolu yapılacak. Bu yol aynı zamanda turizm yolu olacak. Yine Güney Çevre Yolu'nu sahile bağlayacak bağlantı yolları ile ilgili çalışmalar bitti,  Rize'de trafik sorununa çözüm bulmak amacıyla bu bağlantı yolları önemli, 2002 de 35 bin olan araç sayısı bugün 80 bine ulaştı.  Dosma ile Sahil arasında bulvar açılması için Eski Orta Camii ihalesi yapıldı, 1-2 eksik ortaya çıktı ve 5 Aralık tarihinde yeniden ihale olacak. Burada en büyük engel , istimlak yol çalışmasından 4-5 kat daha fazla istimlaklara gidecek” dedi. 

 

AVM PROJESİ HIZ KAZANDI. 

Eski stadyum yerinde AVM projesinin başladığını belirten Karal “ Buranın sağ ve solunu açacağız. Emniyet müdürlüğü yapacağımız yere köprü yapıyoruz. AVM nin yanlarında AKS lar yapacağız ve şehir içi trafiğini etkilemeyecek köprüler yapılacak.  Yine Tip Fakültesi yapacağımız. Taşlıdere Çay Fabrikası yanında  AKS lar yaparak geçişleri sağlayacağız. Diş Hekimliği Fakültesi'nde 150 ünitelik hasta karşılama poliklinikleri olacak. Artık burada hastalar uzun süre beklemeyecek. Bu fakültenin parası çıktı ve inşaat kısa sürede başlayacak. 

 

AYDER DÖNÜŞÜM PROJESİ BAŞLAYACAKTIR.

Cumhurbaşkanının talimatları ile Ayder de dönüşüm projesi çalışmalarının başlatıldığını belirten Karal “ Burada Çevre, ulaştırma , orman bakanlıkları ile Toki ortaklaşa çalışmakta, şu an yoğun bir çalışmaları var ve Cumhurbaşkanımız bu konunun üzerine durmakta” dedi. 

 

ŞEHİR HASTANESİ YAPACAĞIZ.

Karal “ Ayrıca Rize Şehir hastanesi yapımı için çalışmalar başlatıldı. Sağlık Müdürlüğü ve Valilik bu konuda bakanlığa bir rapor sundu, şehir hastaneleri sadece 30 büyük şehrimizde var, 31 incisini Rize de yaptıracağız ve 200 dönümlük bir alan gerekli.  Şehir hastanesi şehir merkezinin dışında olacak ve şehri hastaneye doğru büyüteceğiz.  Araştırma hastanesinin şehir trafiğine 4-5 bin araç kattığını düşünecek olursak , hastanelerin şehir merkezine uzak olması gerektiğini gözden kaçırmamamız gerek” dedi. 

 

DERELERİN ÜSTÜ KESİNLİKLE AÇILACAK. 

Kale ve Hamam deresinin üstünün açılacağını belirten Karal” Cumhurbaşkanı'mızın bu konuda kesin talimatı var. Hamam deresi ile Kale deresinin üstleri mutlaka açılacak.  Dünya da örneği olmayan bir uygulama Rize de yapıldı ve dere yatakları satılarak tapulandırıldı. Bunları çözmeye çalışıyoruz” dedi. 

 

BATI PARKI PROJESİ BAŞLAYACAK.

Rize Üniversitesi'nin önünde deniz kenarında dolgu işlemlerinin başlayacağını belirten Karal “ Burada 80 dönüm deniz dolgusu yapılacak. Şehirde yer olmayınca zorunlu olarak denize giriyoruz. Burada da yapacağımız dolgu ile üniversitemizin sosyal tesislerini yapacağız “ dedi. 

Sanayi sitesinin çirkin bir görüntü ortaya koyduğunu belirten Karal “ Sanayi esnafı ile birkaç kez bir araya geldik ve sanayi sitesinin kaldırılması için çalışmalarımız var burada toptancılar sitesi ile birlikte 40 dönümlük bir alan var. Her ikisini kaldırmak istiyoruz. Çiftekavak köyünde yapılan küçük sanayi sitesinin devamına bunu yapmak istiyoruz. Bu konuda henüz kesin bir karar yok” dedi. 

 

SPOR’A ÖNEM VERDİK… 

Şehir merkezinde amatörler için futbol sahası olmadığı sorusuna “ Rize de futbol sahası sayısı 30 kat arttı, köylere bile futbol sahası yaptık ancak ilgi yok, şehir merkezinde Liman alanında yapılması gereken futbol sahası için gelen ödenek geriye gitti,  Maalesef Rize”de her projenin karşısına mahkeme çıkmakta ve vatandaşlarımız hemen mahkemeye başvurmakta,  hizmet etmekte zorlanıyoruz, vatandaşlarımız hemen mahkemeye baş vuruyor, ülkemizde bizim iktidarımızda ulaştırma alanında 300 katrilyon yatırım yapıldı, Rize de ise 5 Katrilyon 189 Trilyonluk yatırım yapıldı. Hala bunu görmeyenler var” dedi.