Hasan KARAL
Hasan KARAL
AK PARTİ 24. 25. 26. DÖNEM RİZE MİLLETVEKİLİ
TWİTTER HESABIMIZ

Hasan Karal’ın 2016 Bütçesi Üzerindeki Konuşması

Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER » Hasan Karal’ın 2016 Bütçesi Üzerindeki Konuşması

Hasan Karal’ın 2016 Bütçesi Üzerindeki Konuşması

RİZE MİLLETVEKİLİ SN HASAN KARAL TBMM KONUŞMA METNİ

Ak Parti Rize Milletvekili Hasan Karal TBMM’de görüşülmekte olan 2016 Btçesi üzerinde bir konuşma yaptı

Karal’ın Konuşmasının TAM Metni.

Sayın Başkan,

Saygıdeğer Milletvekilleri,

Sözlerime başlarken vatanımızın bölünmez bütünlüğü için şehid olan Aziz şühedamızın manevi hatıratı önünde saygıyla eğiliyorum.

Saygıdeğer Milletvekilleri,

21. asrın eşiğinde bulunuyoruz. Dünya hızla teknolojik gelişme süreci yaşamaktadır. Ülkemiz de dünyanın bir parçası olduğuna göre, bütün olup bitenlerden, gelişmelerden etkilenmektedir. Dünyada yalnız yaşamak gibi bir lüksümüz yok. Dünyanın bir ucunda gelişebilen bir olay, anında kapımızın önüne gelmektedir. Hiçbir şeye “bana ne” diyemiyor, kabımıza çekilemiyoruz.

Dünyanın böylesine küçüldüğü bir ortamda güçlü olmak, istikrarlı olmak; bir ve beraber hareket etmek, ülkesini seven herkes için bir zorunluluktur. Tarihi sürece baktığımızda, asırlar boyu bağımsız yaşamış bir milletin çocukları olmaktan gurur duyuyoruz. Elbette, bize bağımsız bir ülke bırakan atalarımızı rahmetle andığımız gibi, bizden sonra gelecek olan nesillerimize de bağımsız, kalkınmış, dünyada sözü geçen bir devlet bırakmak bizlerin görevi ve ödevi olmalıdır.

Değerli arkadaşlarım;

Zor zamanlarda bulunuyoruz. Hepinizin bildiği gibi dünyada ve özellikle çevremizde gelişen olaylar, bizleri daha bir kenetlenmeye, daha birlikte kararlar verebilmeye adeta zorlamaktadır. Fakat şunu biliyoruz ki, her zorluktan sonra bir kolaylık vardır. Elmas, kömürün çocuğudur; ama çilekeş çocuğu. Ülkeler ve milletler de tarihi süreç içerisinde, asla istenmese de, kimi zaman savaşlarla, kimi de başka transferlerle baş başa kalmaktadır. ABD, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra dünya sahnesine çıkarken, Avrupa da İkinci Dünya Savaşı sonrasında gelişerek serpildi, büyüdü. Bazen şer görünende hayır olduğunu tarih bize göstermektedir. Bugün de Suriye’de, vatanında kalamayan ve Esat zulmüne maruz kalan insanlar, başta ülkemizde olmak üzere diğer ülkelere dağılmış bulunuyorlar. Üç milyon kardeşimize kucak açmamızı eleştirenler olabilir, oluyor da; ama olaylara bugünden değil, yarının dünyasından baktığınızda, nelerin gelişebileceğini hemen kestirmeniz pek mümkün olmayabilir. Ama biz inanıyor ve tarihin bize yüklediği kardeşlik bilinciyle diyoruz ki, bu sahiplenme ve kucak açma, yarının dünyasında meyve verecektir.