Hasan KARAL
Hasan KARAL
AK PARTİ 24. 25. 26. DÖNEM RİZE MİLLETVEKİLİ
TWİTTER HESABIMIZ

KARAL İHH’nın çalışmalarını yerinde inceledi

Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER » KARAL İHH’nın çalışmalarını yerinde inceledi

KARAL  İHH’nın çalışmalarını yerinde inceledi

Dışişleri komisyonu üyesi  Rize Milletvekili Hasan KARAL  İHH’nin çalışmalarını yerinde inceledi.

Rize milletvekili Hasan KARAL Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde bulunan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH), İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Lojistik Merkezi ile Katar RAF Hayır Kurumu ve İHH tarafından Suriyeli çocukların barınması için yaptırılan Yaşam Merkezi'nde inceleme yaptı.

 

Milletvekili Karal geldiği İHH Lojistik Merkezi'nde İHH Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Aydın, Yetim Birimi Sorumlusu Genel Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz'dan yapılan çalışmalar hakkında brifing aldı. Daha sonra Suriye'ye gönderilen ekmeklerin yapıldığı fırında incelemelerde bulundu , ardından ilçenin Bağlar Mahallesi'nde Katar Raf Hayır Kurumu ve İHH işbirliği ile yaptırılmakta olan ve 990 çocuğun barınacağı Yaşam Merkezi'ne geçti. Milletvekili Karal burada da çalışmalar hakkında detaylı bilgi aldı.


İncelemenin ardından açıklama yapan  Dışişleri komisyonu üyesi Rize Milletvekili Hasan Karal , İHH'nın davatlisi  olarak Hatay, Kilis, Gaziantep illerinde Suriyeli  mültecilerin kaldıkları yerleri incelemek üzere geldiklerini söyledi. Karal  yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Özellikle Reyhanlı'da Katar-RAF gönüllü kuruluşunun desteğiyle İnsani Yardım Vakfımızın yaptığı 990 öğrenci kapasiteli yetim çocukları hedef alan yaşam alanındayız. Burada gördük ki her şey düşünülmüş, yaşam alanları, ibadethaneler, spor alanları, okulları yapılıyor. İHH'yı ve Katarlı kuruluşu içtenlikle tebrik ediyorum. Suriye'de ne kadar ağır şartların yaşandığını çok yakından biliyoruz. Tarihin kaydettiği en büyük vahşetlerden birisi yaşanıyor. Maalesef batı bu vahşeti seyrediyor, kayıtsız kalıyor, hiçbir şey yapmıyor. Ama ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti ve devleti, hükümeti, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere acıları hafifletebilmek adına milletimizle bütünleşerek elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Yine bilinen bir şey iaşede, ibadette bir takım işlerde imkanları olsa da eğitimde bir takım sıkıntılar var. O anlamda bu atılımı çok yerinde buluyorum, çok önemli buluyorum. İnşallah çocuklar arzu ettikleri eğitimi de burada görecekler. Ben bir kez daha bizi davet eden, buraları görmemizi sağlayan insanlık dramına kayıtsız kalmayan İHH başta olmak üzere yardım kuruluşlarına hamiyetperver halkımıza teşekkürlerimi sunuyorum."dedi.
Milletvekili karal’ın Reyhanlı'daki ziyaretine Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Meşfuj, Hatay Suriye Dostluk ve Kardeşlik Derneği Başkanı Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Yumuşak, AK Parti İlçe Başkanı Musa Yüksekgönül, belediye meclis üyeleri de eşlik etti.

 

Bu arada Rize Milletvekili Hasan Karal Suriye'de yayın yapan bir Ulusal Televizyon Kanalına Arapça demeç verdi. Demecinde özetle Karal: Suriyeli kardeşlerimizin acısı bizim acımızdır. Türkiye tarihinden gelen sorumluluğu gereği Suriyeli kardeşlerimizin yanında olmuştur olmayada devam edecektir dedi.