Hasan KARAL
Hasan KARAL
AK PARTİ 24. 25. 26. DÖNEM RİZE MİLLETVEKİLİ
TWİTTER HESABIMIZ

Karal Referandum ve Yeni Anayasayı Değerlendirdi.

Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER » Karal Referandum ve Yeni Anayasayı Değerlendirdi.

Karal Referandum ve Yeni Anayasayı Değerlendirdi.

AK Parti Rize milletvekili Hasan Katıldığı ilçe danışma meclisi toplantısında referandum ve yeni anayasayı değerlendirdi.
 
Milletvekili Karal, AK Parti Rize teşkilatlarının düzenlemiş olduğu  ocak ayı genişletilmiş ilçe danışma meclisi toplantıları gerçekle kapsamında Kalkandere, Derepazarı ve İyidere ilçe danışma toplantılarına katıldı. Karal toplantılarda yeni anaysa referandum ve cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili teşkilat mensuplarına bilgiler verdi.
 
Katıldığı ilçe danışma meclisi  toplantılarında konuşan Milletvekili Hasan Karal anayasa değişikliğiyle ilgili bilgiler vererek, “ Ak parti kadar güçlü bir siyasi parti Türkiye’de yoktur bu sizlerin çalışmaları ve gayretleriyle oldu. Geldiğimiz nokta olarak önümüzde ciddi bir dönemeç daha var. Bu da muhtemelen nisan ayında olacak referandumdur. 2002 yılından beri birçok seçim geçirdik. Allah şükürler olsun hepsinden alnımızın akıyla çıktık.
 
Türkiye çok zor günler geçirmektedir gerek dünyada ki gelişmeler gerekse bölgemizdeki gelişmeler Türkiye’nin de ciddi anlamda problemler yaşamsına sebep olmaktadır. Bütün bu zorlukları atlatabilmemiz için Türkiye’de güçlü bir iradeye ve güçlü bir yönetim anlayışına ihtiyacımız vardır. Bunun için biz cumhurbaşkanlığı sistemini getiriyoruz. Yaklaşık 1 aylık bir mücadelenin sonucunda 18 maddeyi MHP’nin de desteğiyle birlikte meclisten geçirdik. Şimdi son sözü millet söyleyecek. Bizim yaptığımız anayasa değişikliğini milletin önüne taşımaktır. Kararı verecek olan milletimizdir. 2 ay sonra sandık milletin önüne konacak ve millet bir karar verecek bir tarafta AK Parti ile  MHP’nin evet kampanyası diğer tarafta CHP ile Hdp’nin yani pkk’nın hayır kampanyası var. Dolayısıyla burada esas arzuladığımız konu bu ülkede bir daha yönetimde istikrarsızlık olmasın bu ülke istikrarlı bir şekilde ve kavgasız gürültüsüz bir şekilde yöneltilsin. Millet neyi takdir etmişse yönetimde de o olsun istiyoruz.
 
Millet kime oy vermişse doğrudan seçimi millet yapacak. Başbakanlığı kaldırıyoruz. İki başlılık ortadan kalkıyor. Şu anda Türkiye’de halkın seçtiği bir başbakan ve yine halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı var. Mevcut kanunlarda halka karşı sorumlu olan kim? Başbakan.  Ama öbür tarafta halın seçtiği cumhurbaşkanının sorumluluğu yok. O ceza almıyor ama yetkileri çok fazla. Böyle bir durumda başbakan hesabı ben vereceksem benim dediğim olması lazım diyor. E cumhurbaşkanı bakıyor ki millet beni seçmiş yetkilerimde var. Yetkilerimi kullanmam lazım. İşte böyle bir çatışma ortamı olabiliyor. Onun için Türkiye’de bu iki başlılığı ortadan kaldırmalıyız. Millet sandığa gidip kimi seçiyorsa ülkeyi yönetimiyle birlikte o yönetmeli.
 
Seçim akşamı artık hangi parti iktidar oldu. Olmadıysa ülke koalisyona mı düşecek. Koalisyon olursa ülke ne kadar bundan kan kaybeder diye böyle korkular yaşamayacağız. Yeni sistemde diyelim sandıklar saat 5 de kapanıyor. 7’ye kadar oy sayımı yapılacak. 8 de en çok oy kim almış belli 9 da da hükümet kuruluyor. Diyelim ki bir cumhurbaşkanı adayı yüzde 50 oy alamadı. En çok oy alan iki cumhurbaşkanı adayı arasında 15 gün sonrasında yeni bir seçim yapılıyor. Bu sefer orada belli oluyor. Yan gecikme ve belirsizlik en fazla 15 gün oluyor. Yani millet doğrudan kendi başkanını kendisi seçiyor. Bu sistem Türkiye’yi sağlıklı bir şekilde sonuca götürecek sistemdir. Biz burada rejimi değiştirmiyoruz sadece sistem değişikliği yapıyoruz.” diye konuştu