Hasan KARAL
Hasan KARAL
AK PARTİ 24. 25. 26. DÖNEM RİZE MİLLETVEKİLİ
TWİTTER HESABIMIZ

Karal’dan Çaykur İşçi Alımıyla İlgili Önemli Açıklama

Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER » Karal’dan Çaykur İşçi Alımıyla İlgili Önemli Açıklama

Karal’dan Çaykur İşçi Alımıyla İlgili Önemli Açıklama

Çaykur'un İşkur aracılığıyla alınacak 1500 mevsimlik işçi alımlarının ertelenmesinin ardından alımların ne zaman yapılacağı konusunda henüz bir netlik oluşmazken, konuyla ilgili AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal'dan önemli bir açıklama geldi. Karal, açıklamasında 16 Nisan referandumundan sonra Çaykur işçi alımlarının en kısa sürede yapılacağını ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Çaykur'da mevcut açığın dolsurulması amacıyla işçi alımı yapılacağını duyurmuştu. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde istihdam edilmek üzere geçici 1500 mevsimlik işçi alımı için ilk etapta başvuruların 4-13 Nisan tarihlerinde alınacağı duyurulmuştu; ancak başvuru şartlarının revize edilerek yeniden hazırlanması nedeniyle başvurular ileri bir tarihe ertelenmeşti.

Kamuoyunun merakla beklediği bu gelişmeyle ilgili AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal önemli açıklamalarda bulundu. Karal, açıklamasında "Çaykur'Un bundan önceki işçi alımlarında işe girecek olanların çay bölgesinde ikamet etme zorunluluğu vardı. Yani, Çaykur'da mevsimlik işçi olarak çalışmak isteyenlerin çay bölgesi olarak nitelendirilen Giresun,Trabzon,Rize ve Artvin'de ikamet etmesi gerekiyordu. Bu ay içerisinde alınacak 1500 mevsimlik işçi alımı için aynı sistem uygulanacaktı;fakat konuyla ilgili itirazlar oluşması ve yargıya taşınması nedeniyle alımlar durduruldu ve ileri bir tarihe ertelendi. Ankara'da Çaykur'un işçi alımlarıyla ilgili düzenleme çalışmaları sürüyor. Bizler yine, işe başvuracak kişilerin çay bölgesinde ikamet etme zorunluluğunu getirmek amacındayız. Kısa sürede bu sonuçlanacak ve 16 Nisan Pazar günü yapılacak referandum sonrasında Çaykur'a 1500 mevsimlik işçi alımı başvuru tarihleri açıklanacak." dedi.