Hasan KARAL
Hasan KARAL
AK PARTİ 24. 25. 26. DÖNEM RİZE MİLLETVEKİLİ
TWİTTER HESABIMIZ

Rize’yi Gelecek Yüzyıllara Hazırlıyoruz

Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER » Rize’yi Gelecek Yüzyıllara Hazırlıyoruz

Rize’yi Gelecek Yüzyıllara Hazırlıyoruz

Milletvekili Hasan Karal, Rize öğretmen evinde iftardan sonra basın mensuplarıyla bir araya geldi. Sohbet havasında geçen toplantıda gazetecilerin sorularını cevaplayarak Rize’deki yatırımlarla ilgili bilgiler verdi.
“Günü kurtarma projeleri üretmiyoruz, geleceği düşünüyoruz”
Milletvekili Hasan Karal “Rize için ortaya koyduğumuz projeler günü kurtarma projeleri değildir. Rize’yi gelecek yüz yıllara taşımak için hangi adımların atılması gerektiği konusunda çok ciddi kafa yoruyoruz. İktidara geldiğimiz ilk günden bölgenin sorunlarını masaya yatırdık. Popülizme kaçmadan yere basan bir siyasi anlayışla beraber Rize’nin sorunlarını bir bir çözmeye çalışıyoruz. Gelinen nokta itibariyle sorunların çok ciddi bir kısmını çözdüğümüze inanıyoruz. Eksiklerimiz var. Eksiklerimizi de bir bir yerine getirmeye çalışıyoruz.”  dedi
“Bölgenin geleceği turizmdir”
Rize için turizmin çok önemli olduğunu ifade eden Hasan Karal, “Rize’mizi öncelikli olarak ulaşılabilen bir il konumuna getirmemiz lazımdı. Bunun içinde ilk olarak Karadeniz sahil yolunu bitirdik. Bu yolun bitmesiyle birlikte Rize’yi ziyaret eden kişi sayısı arttı. Karadeniz yeni bir keşfe uğradı. Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı.Bu bölgenin geleceğe yürümesinin en büyük itekleyici gücü turizm yatırımlarıdır. Bunu içinde turizm yatırımlarının önündeki engelleri bir bir kaldırmaya çalışıyoruz.
“Rize’de  turizm yatırımları  artıyor”
Rize’ye gelen turistlerin konaklayacakları mekânlar yoktu. Bununla ilgili çok ciddi desteklemeler ve teşviklerde bulunarak yatırımların Rize’ye gelmesini sağladık. Öğretmenler evinin yanında 5 yıldızlı bir otel yükseliyor. Bunun yanında turizme yönelik otel yatırımları hızla devam ediyor. İyidere de bir otel yapıldı.  Şimdi de Dedeman oteli önümüzdeki günlerde ihaleye çıkıyor. Güzel bir komplekse dönüştürülecek. Bu modern tesisler Rize’ye gelecek turistlerin konaklamasını sağlayacaktır.” İfadelerini kullandı
Yatırımları engellemeye çalışanlar oluyor
Yatırımları engelleme çalışan bir sürü teşebbüsünde önlerine çıktığını belirten Hasan Karal, “En son Havalimanını da içinde kapsayan bütün bu bölgenin imar planlarının durdurulması için bir sivil toplum örgütü Danıştay’a dava açtı ve yürütmeyi durdurdu. Bu da bize 3-4 ay kaybettirdi.
Havalimanı için ÇED süresi başladı.
Havalimanı için ÇED süresi başladı. 10 günlük bir süresi var. 10 günlük sürenin bitmemsinden sonra ihale çalışmaları hemen başlayacak. Her türlü engellemeye rağmen bütün bürokrasiyi bitirdik. Haziran ayında ihaleye çıkacağını söylemiştik ama 3 aydan beri bu engelleri aşmaya çalışıyoruz. Ancak şimdi aşabildik. Son nihai olarak ÇED’inin açıklanması kaldı. O da başladı. 10  gün içinde itiraz olmazsa ihaleye  çıkacağız.”  dedi
Milletvekili Hasan Karal  AK Parti iktidarı  döneminde KÖYDES projeleri kapsamında köylere 400 trilyon yatırım  yaptıklarını belirterek,”Köylerimizi  ulaşılabilir hale getirdik. Köylerde elektrik, yol ve su sıkıntıları vardı. Köylerin alt yapılarının tamamlanması konusunda iktidarımız döneminde çok ciddi çalışmalar yaptık. Yaklaşık 400 trilyon lira köylerin alt yapı çalışmalarına para harcadık. Bunun adına da köydes projesi dedik.
Bu yıl  sonunda yüzde 90’nı bitecek
Karal güney çevre yolunun bir kısmını trafiğe açtıklarını belirterek, “Hedefimiz bu sene sonunda yüzde 90’ını bitirmektir. Önümüzdeki sene de Pehlivantaşı ve askoroz arasını trafiğe açmak istiyoruz. “ dedi.