Hasan KARAL
Hasan KARAL
AK PARTİ 24. 25. 26. DÖNEM RİZE MİLLETVEKİLİ
TWİTTER HESABIMIZ

OVİT DAĞI TÜNELİ

Ana Sayfa » GÜNCEL PROJELER » OVİT DAĞI TÜNELİ

OVİT DAĞI TÜNELİ

 

 

Ovit Dağı Tüneli 2017

Yılının sonunda Hizmete Açılacaktır

160 Yıllık

Rüyayı Gerçekleştirdik

 

 

 Rizelilerin yıllardır konuştuğu “yapılamaz” denilen ve temeli Dönemin Başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Ovit Dağı Tüneli çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. 14 bin 700 m. uzunluğa sahip olacak tünel, 2016 yılında tamamlanarak hizmete açılacak.
 
 Rize - Erzurum arasındaki karayolunun İkizdere - İspir mevkinde bulunan Ovit Dağı Geçidi’nin karayolu tüneli ile geçilmesini hedefleyen bu proje; Rize’yi ve Karadeniz Bölgesini, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya bağlayarak, bölgeye ticaret ve turizm açısından hareketlilik kazandıracak önemli bir ulaşım güzergâhı olacaktır. Bu proje ile, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle yılın yarısında trafiğe kapanan İkizdere - İspir arasındaki 2.640 rakımlı Ovit Dağı Geçidi’nin yılın tamamında trafiğe açık olması hedeflenmektedir.

 Projenin toplam uzunluğu 17,3 km’dir. Bu Projenin
• 0,3 Km’si Çığ Tüneli,
• 1,4 Km’si Çığ Tüneli,
• 12,6 Km’si Tünel,
• 3 Km’si bağlantı yoludur.
 
 
 Ayrıca proje bünyesinde 1,7 km acil kaçış ve havalandırma tüneli bulunmaktadır. 
 
 Projede 1,4 Km’lik çığ tüneli ile 12,6 km’lik tünel entegre olarak inşa edilecektir. Bu haliyle tünelin toplam boyu 14 km olacaktır.
 
 14,7 km uzunluğu ile Ovit Tünelimiz dünyada çift tüp olarak inşa edilen en uzun 2. Karayolu tüneli olma özelliğine sahiptir. (En uzun karayolu tüneli 18,02 km ile Çin’deki Zhongnanshan Tünelidir.) 
 
 Kuzeyi Güneye, Hayali Gerçeğe bağlayan Ovit Tünelinin zamanında tamamlanabilmesi için çalışmalara vardiya sistemine göre 24 saat aralıksız olarak devam edilmektedir.